انواع فنر و کاربردهای آنها در صنعت

انواع فنر

تعریف ، کمیتها ، انواع و کاربردهای آنها

نخست تعریفی از فنر را ارایه می کنیم و سپس به بررسی انواع فنر و برخی خواص آنها می پردازیم. در تعریف فنر آمده است که به طور کلی به هرجسمی که دارای خاصیت ارتجاعی یا کشسانی باشد فنر گفته می شود. بنابراین چنانچه جسمی چه درفاز جامد و چه در فاز مایع یا حتی گاز باشد و در حالت فشار تغییرشکل دهد و پس از رفع فشار به حالت اولیه بازگردد فنر نام دارد.

کمیتهای فنر

هرفنر دارای سه کمیّت فیزیکی اصلی و شناخته شده است که هرکدام با یک حرف انگلیسی نشان داده می شوند. این کمیّتها به ترتیب شامل بار یا نیروی وارده به فنر که با حرف (F) نشان داده می شود ، مقدار تغییرشکل فنر(X)  و سختی فنر(K)  می باشند.

انواع فنر و تقسیمات و کاربردهای آنها

به طور کلی انواع فنر بر اساس حالت ماده ی آن را برسه قسم اصلی فنرهای روغنی یا هیدرولیک، فنرهای هوایی یا پنوماتیک و فنرهای مکانیکی تقسیم نموده اند. از این سه قسم ، فنرهای مکانیکی خود به سه دسته ی فنرهای تخت، فنرهای مارپیچ و فنرهای مفتولی تقسیم شده اند که فنرهای مارپیچ خود به دونوع مهم و کاربردی فنرهای فشاری و فنرهای کششی تقسیم شده اند :

فنرهای مارپیچ

یکی از انواع فنرها به شمار می رود که برای ساختن آن سیمی را حول یک محور به شکل استوانه یا مخروط می پیچند و بسته به اندازه ی مورد نظر ادامه میدهند. بدیهی است هرچقدر قطر استوانه ای که محور قرارگرفته است افزایش یابد، قدرت فنر مارپیچ نیز بیشتر خواهد بود. افزایش طول فنر نیز موجب می گردد انعطاف پذیری آن بیشتر شود.

میزان قدرت فنر چگونه بدست می آید؟

اندازه و قدرت فنر را با معیاری به نام  نرخ فنر یا همان نرخ فشردگی فنر می سنجند. به مقدار وزن لازم برای فشردن فنر به اندازه ی یک اینچ نرخ فنر گفته می شود.چنانچه این وزن بیشتر باشد قدرت فنر و آستانه ی تحمل آن بیشتر می شود.

فنرمارپیچی براساس نوع کاربرد آن به دونوع فنر فشاری و فنر کششی تقسم شده است . بنابراین فنرهای فشاری و فنرهای کششی از انواع فنر مارپیچی به شمار می روند.

 

 

Lorem ipsum dolor sit
 • Nulla laoreet metus at eros porttitor elementum.
 • Sed et purus eu dolor tempor fringilla eu eget quam.
 • Curabitur ullamcorper ultricies nisi. Nam eget dui.
 • Quisque euismod elit pellentesque massa consequat.
 • Sed non erat non est suscipit tincidunt.

Project:
Personal Training

Client:
ABC Bank

Year:
2017

  رضایت صد درصدی مشتریان ، کارآفرینی برای جوانان باانگیزه و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار و رقابت سالم با همکاران ، اهداف از پیش ترسیم شده ی ماست.

  آدرس

  تهران، خیابان امیرکبیر، کوچه ناظم الاطباء جنوبی، بلوک ششم شرقی پلاک 82

  تلفن

  91 41 98 33 021

  ایمیل

  info@company.com

  تماس مستقیم با ما